Adrien Lee – Catch The Wave – K-Talk with Hyun Woo część 1.

rozszerzyli swój program o segment „Question Time”. Dzisiaj objaśnię cały poniższy odcinek.

A: Witam wszystkich ponownie, czas na K-Talk with Hyun Woo, który jest z nami tutaj w studio po raz kolejny, siedząc obok mnie. Bardzo ci dziękuję, Hyun Woo. Jak się dzisiaj czujesz?
HW: Czuję się bardzo dobrze.
A: W końcu dzisiaj piątek… [?]
HW: O spędzaniu reszty piątkowego dnia porozmawiamy później…
A: Nasi słuchacze pewnie także mają jakieś plany na piątek… Zostańcie z nami, dzisiaj nauczymy was dwóch nowych wyrażeń jak zawsze, odpowiemy także na wasze pytania związane z językiem koreańskim i koreańską kulturą oraz wysłuchamy wasze nagrania. Więc mamy dla was dużo do pokazania. Hyun Woo, każdego tygodnia przychodzisz do nas do studia i dzielisz się ze słuchaczami jakimiś zabawnymi koreańskimi wyrażeniami.
HW: Dokładnie.
A: I dzisiaj pewnie znowu się nimi z nami podzielisz…
HW: Tak, dokładnie. Dzisiaj także przygotowałem dwa wyrażenia. O pierwsze zapytałem się ciebie przed programem i okazało się, że go nie znałeś.
A: Tak, rzeczywiście go nie znałem, nigdy go nie używałem. Ale teraz rozumiem, co ono oznacza. Podzielimy się nim z wami.
HW: Więc pierwsze wyrażenie to… dwie bug chida (북 치다). Wiesz co bug oznacza, co nie?
A: Bug jest to bęben(drum), chida oznacza uderzać (hit) lub…
HW: Zgadza się, bug chidaoznacza uderzać w bęben lub grać na bębnie. A dwieoznacza za (z tyłu). Kiedy ktoś gra za bębnem (z tyłu bębna). Wtedy mówisz, że jesteś dwie-bug-chida.
A:Czyli, że gram za plecami bębna? Co to oznacza?
HW: Jest to trochę trudne, zbyt skomplikowane do przetłumaczenia jako pojedyncze słowo angielskie. No więc ilekroć masz coś do powiedzenia jest zawsze jakaś osoba, która usłyszy o tym później, dużo później niż reszta i potem przybiega podekscytowana/y do tłumu i mówi „Ej, ludzie, wiedzieliście o tym?” I wtedy się mówi, że ta osoba uderza w bęben (is hitting the drum).
A: Więc w sumie to wyrażenie oznacza, że ktoś nie jest na bieżąco (out of date)lub jest zawsze spóźniony w sensie informacji czy aktualizacji (updates).
HW: Ktoś, kto jest do tyłu z informacjami, które inni już dawno znają. To wtedy taka osoba (is hitting the back drum) = dwie-bug-chida.
A: Powiedzmy, że ktoś właśnie włączył Catch The Wave i zna ten program, i jego przyjaciel także fan Hyun Woo, idzie do niego i mówi: „Ej, wiesz, że Hyun Woo uczy koreańskiego w Catch The Wave?”.
HW: Są też filmiki online, w których pokazana jest moja żona, ale ludzie, którzy nie widzieli tych filmików lub dopiero po jakimś czasie, i wtedy wracają i komentują: „OMG, jesteś żonaty?”
A: „Hyun Woo ożenił się?”. Jesteście małżeństwem od dwóch lat.
HW:Są też inni ludzie komentujący komentarze do tych filmików „Nie wiedziałeś? Musisz być tu nowy.” albo „Musiało dawno cię tu nie być”, „Minął już rok”. Takich ludzi w Korei nazwali by dwie-bug-chida.. To wyrażenie jest czasownikiem, więc musicie je zamienić w rzeczownik, wtedy opuszczacie czasownik chida, i powstaje dwie-bug.
A:Więc mogę powiedzieć: Hyun Woo, dlaczego jesteś taki do tyłu? (Wae iroke dwie-bug-ya?)
HW:(Wae iroke dwie-bug-yeyo?)
A: Dlaczego jesteś taki opóźniony? Dlaczego jesteś do tyłu za wszystkimi?
HW:Lub kiedy nazywasz kogoś dwie-bug to wtedy zwykle określasz czyny, zachowanie, a nie osobowość. Adrien sam w sobie nie możesz być dwie-bug, to co robisz jest dwie-bug.
A:Aha, rozumiem. Można używać tego z przyjaciółmi, znajomymi. I pewnie wy słuchacze macie takich znajomych, którzy są zawsze tacy. Ja miałem w gronie moich znajomych taką osobą, która zawsze ostatnia się o czymś dowiadywała i mówiła „O, a wiecie, że…” i wszyscy mieli powtórkę.
HW: To zawsze jest związane z randkowaniem. Kiedy tworzy się nowa para i już wszyscy dawno wiedzą, że oni ze sobą chodzą i jest to nawet upublicznione i wtedy zawsze znajdzie się ktoś, kto jest opóźniony i mówi: „Czujecie tę chemię pomiędzy tą dwójką?”.
A:„Wiedzieliście, że oni właściwie chodzą ze sobą?”, „Widzicie, to co ja?”
HW:A wszyscy już dawno o tym wiedzą.
A:To było pierwsze wyrażenie dla naszych słuchaczy. Za chwilę wrócimy po piosence z kolejnym, zabawnym wyrażeniem. Lubię tę frazę, jest bardzo zabawne i obrazowe.
Pozostańcie z nami – to Infinite H ft. Bumkey –  Special Girl
A: Hyun Woo, masz bardzo dużo fanów, jesteś niezwykle popularny wśród słuchaczy.
HW: Ja?
A: Tak!
HW: Myślałem, że mówisz o kimś innym.
A: Więc o kim? O kim?
HW:O tobie.
A:Nie, hehe. Dla tych, którzy nie wiedzą, Hyun Woo prowadzi stronę internetową – http://talktomeinkorean.com, gdzie wszystko udostępnione jest za darmo, możecie uczyć się języka koreańskiego z jego filmików, które są naprawdę fajne i powinniście tam zajrzeć.
Porozmawiajmy teraz o drugim wyrażeniu. Przed przerwą muzyczną wspomniałem, że jest ono bardzo obrazowe i że je bardzo lubię.
HW: Jest nim: tu son tu pal dae deulda.
A: Lubię ten mały rysuneczek z człowieczkiem siedzącym na krześle z rękoma i nogami uniesionymi w powietrzu. Zatem, co oznacza to wyrażenie?
HW: Tu son – dwie ręce (two hands), tu pal – dwie stopy lub nogi (two feet or legs), dae – wszystko (all or everything), deulda – unieść lub trzymać w górze (to lift or hold something up).
A: Deulda– put something in the air.
HW: Tak, więc można wyobrazić sobie sytuację, gdy ktoś uprawia jogę…
A: To trudne ćwiczenia…
HW: Myślę, że to byłoby trudniejsze, gdybyś leżał brzuchem do podłoża. Więc dlaczego ludzie to robią?
A: Ja bym użył tego określenia, gdybym unosząc ręce chciał. ..
HW: Się poddać? (surrender)
A: Tak, walcząc z kimś, gdy…
HW: Nie jesteś uzbrojony.
A: Nie zabijaj mnie, proszę!
HW: To wyrażenie jest w pewnym sensie związane z poddawaniem się (giving up), ale możesz podnieść ręce tylko wtedy, kiedy się poddajesz, ale ponieważ podnosisz także stopy, to oznacza, że przesadzasz (exaggerating). Nie mówisz tego, gdy tylko się poddajesz, ale też gdy dajesz sobie z kimś spokój, rezygnujesz z kogoś (giving up on someone). Ale nie dlatego, że ta osoba jest zła lub że cię zostawia, ale dlatego, że ta osoba w przeciwieństwie do twych nadziei i oczekiwań, nie spełnia ich. Na przykład – mama prosi syna, żeby przestał oglądać telewizję. Krzyczy na niego od kilku godzin, a on jej nie słucha. Tylko dalej ogląda telewizję. Mamę wpadałaby w szał, ale mówi: „tu son tu pal dae deulda”.
A: Ahh, nie wiem, co mam zrobić z tym dzieckiem.
HW: W takich sytuacjach starasz się zmienić zachowanie drugiej osoby zmieniając jej nawyki, ale to nie się nie udaje.
A: Jak byłem to grywałem z gry komputerowe i się w nich zatapiałem, a moja mama próbowała schować urządzenie, ja je wtedy znajdywałem i ona się bardzo wkurzała. Ale nigdy się nie poddała. To był problem. Moja mama była bardzo, bardzo …koreańska [?].
HW: Sądzę, że to ty musiałeś się poddać.
A: Dobra, mamo, niech ci będzie.
HW: Myślę, że to czasem jest zła rzecz, kiedy ktoś się poddaje.
A: Bo to w sumie oznacza, że tracisz nadzieję i już nie wiesz co masz dalej robić.
HW: Ale na przykład uczeń uczy się za ciężko i jego rodzice się martwią. Mówią tej osobie, że powinna pójść się położyć spać, już 1 w nocy, ale ten uczeń naprawdę chce lub lubi się uczyć. I wtedy rodzice mówią „ona naprawdę lubi się uczyć”. To naprawdę dobra rzecz.
A: Okej, zostało to użyte w sensie pozytywnym czy negatywnym?
HW: Gdy jesteś bardzo uparty lub nieugięty ze swoimi nawykami czy swoim zachowaniem, wtedy ludzie mogą dać sobie spokój z tobą.
A: Jesteś trochę taki, lubisz dużo pracować, 24/7 , pracujesz za ciężko.
HW: Mam zwyczaj pracowania ciężko…
A: Więc pewnie twoja żona często ci mówi: „Ah, tu son tu pal…”
HW: Lubi to, ale moi rodzice za to tak właśnie mówią.
A: Twoi rodzice sądzą, że powinieneś mniej pracować?
HW: Wszyscy dookoła mnie tak sądzą.
A: Ale tobie to nie przeszkadza.
HW: Uwielbiam to.
A: Kiedy robisz coś, co lubisz, wtedy czas się nie liczy, ani pieniądze. Jedyne, co się liczy, to otrzymywanie odpowiedzi od twoich widzów.
HW: Dokładnie tak. Więc czuję się nagrodzony za to, co robię. Więc kiedy użyjecie tego wyrażenia, pomyślcie o sobie lub o kimś leżącym na podłodze z rękoma i nogami w górze mówiącym „Poddaję się” – tu son tu pal dae deulda.
A: To wyrażenie przedstawia ten rysuneczek. Przy okazji możecie obejrzeć więcej naszych filmików na kanale na youtube. Możecie sobie obejrzeć wcześniejsze odcinki.
HW: Dokładnie, wejdźcie na youtube, wpiszcie „catch the wave” i znajdziecie nasze nagrania.
A: Uczymy was dwóch wyrażeń już od jakiegoś czasu, więc mamy już sporo tych filmików. Sprawdźcie je i powiedzcie, co o nich sądzicie. A jeśli chcecie dowiedzieć się, co znaczy dane wyrażenie – możecie wysłać nam wiadomość na facebooku, e-mail: catchkoreanwave@gmail.com. I to będzie dla nas przyjemność, by wyjaśnić wasze wyrażenie w czasie audycji.

Dodatkowe objaśnienia:

dwie-bug-chida. Wae iroke dwie-bug-ya? Wae iroke dwie-bug-yeyo? – zwykle pod filmikiem na yt podają ich formę w tej postaci, ale tym razem tak nie było, więc nie do końca jestem pewna, czy to jest odpowiedni ich zapis.

opóźniony – nie chodzi o opóźnienie umysłowe, tylko coś jak nasze „spowolniony zapłon”, gdy ktoś nie jest na bieżąco z najnowszymi informacjami, gdy wszyscy już dawno o czymś wiedzą, ta osoba dowie się o tym jakiś miesiąc później i opowiada o tym wszystkim, mająca przedawnione informacje, nieaktualne, stare.

W tym przypadku występuję forma z klasyfikatorem tu– oznacza dwa, może też być tul (liczebnik rdzennie koreański) lub i (liczebnik sinokoreański).

Przeciwnie do nas – my mówimy, że „opadają nam ręce i nogi” jak nie dajemy sobie z kimś rady.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s